KRITERIJI OCJENJIVANJA

 Po planu i programu školsko gradivo iz predmeta Farmakologija podijeljeno je u 6 cjelina približno jednake veličine. Tijekom učenja novog gradiva učenici će dobiti odgovore na sva pitanja koja će im biti postavljana kod pisane provjere znanja. Dobit će i pitanja u pisanom obliku, tako da će potpuno biti upoznati s obimom gradiva koje moraju savladati. Pisani ispiti će se pisati po završetku svake cjeline. Učenik mora imati pozitivnu ocjenu iz pisane provjere znanja za svaku cjelinu. Na završetku školske godine učenik ne može dobiti prolaznu ocjenu ako iz svih pisanih provjera odnosno pisane provjere za svaku cjelinu nije dobio pozitivnu ocjenu. Ukoliko na pisanoj provjeri učenik dobije negativnu ocjenu tu ocjenu može ispraviti samo ponovnom pisanom provjerom istog gradiva. Kriterij bodovanja rezultata pisane provjere znanja je slijedeći: rezultat do 50% točnih odgovora znači nedovoljno znanje i negativnu ocjenu, rezultat 51 do 65% točnih odgovora odgovara ocjeni dovoljan, rezultat 66% do 80% točnih odgovora ocjeni dobar, rezultat 81% do 90% točnih odgovora ocjeni vrlo dobar, te rezultat veći od 90% točnih odgovora ocjeni odličan. Pisani test je sastavljen na način da učenik samo upisuje brojeve točnih odgovora, što je niža razina znanja u odnosu na pisanje cjelovitih odgovora (razina prepoznavanja točnog odgovora, za razliku od razine konstruiranja točnog odgovora). Slijedi primjer testa i rješenja testa.



Rješenje testa:



Usmeno ispitivanje će se koristiti kada učenik ostvari pozitivnu ocjenu iz svih pisanih provjera znanja, kod učenika kod kojih pisana provjera znanja nije dala jasan uvid u njegovo znanje, te je nastavniku za konačno mišljenje potrebno dodatno ispitivanje. Usmenu provjeru znanja nastavnik može koristiti prema svom nahošenju i tijekom nastave, bilo kada i bez najave, kada ocijeni da neki učenik značajno zaostaje u savladavanju gradiva, kako bi ga potaknuo na vrijeme na bolji i intenzivniji rad, odnosno učenje. 

Nastavnik tijekom godine posebno pazi na odnos prema nastavi. Budući zdravstveni radnici moraju već tijekom svog školovanja pogazati ozbiljnost, humanost i etičnost, znatno veću u odnosu na učenike koji se pripremaju za druga zanimanja, koja ne uključuju pomagački odnos i spremnost žrtvovanja za dobrobit bolesnih ljudi. Ocjenu iz zlaganja nastavnih može upisati u dnevnik bilo kada, bez ikakve provjere znanja, uz pisano obrazloženje u e-dnevniku. 

Nastavnik će u e-dnevnik upisivati sve zabilješke o ponašanju učenika na nastavi, što uključuje kašnjenje na sat, ponavljane izostanke s nastave (posebno u vrijeme najavljenih pisanih provjera znanja), pričanje na satu koje nije usmjereno na nastavnika nego se odvija među učenicima (a nastavnik nije odredio vrijeme za grupni rad), druge distrakcije od nastave (češljanje tijekom nastave, uređivanje noktiju, korištenje mobitela, pisanje pisane zadaće za neki drugi predmete, učenje za pisanu provjeru za neki drugi predmet, odbijanje odgovaranja nastavniku na pitanja vezana uz školsko gradivo, osorno i neprimjereno ponašanje). Nakon što jednom usmeno obavijesti učenike o ponašanju koje je primjereno na školskom satu, kao da će i odstupanja od poželjnog ponašanja biti evidentirana u e-dnevniku, nastavnik više neće ponavljati opomene učenku, nego će ih direktno unositi u e-dnevnik. 

Učenik u bilo kojem trenutku može nastavnika zamoliti da pojasni gradivo koje se aktualno obrađuje. Ako učenik ili grupa učenika žele dodatno pojašnjenje dijela već pređenog gradiva, to ne može tražiti za vrijeme učenje novog gradiva, nego treba najaviti nastavniku, koji će ponovno objašnjenje pređenog gradiva ukolpiti u vrijeme ponavljanja gradiva i pripreme za pisanu provjeru znanja. 


HORMONI